
Америка на Тръмп изглежда по-труднодостъпна, но ако имате път в страната отвъд Голямата вода и планирате да я пообиколите, задължително включете в програмата си Сиатъл. Разположен в североизточната част на Западния бряг на САЩ, градът от рибарско селище и дърводобивен център през 60-те години на миналия век се превърна в един от световните високотехнологични центрове и стана люлка на глобални, трансформиращи не само бизнесите си, но и света гиганти като Boeing, Microsoft, Amazon и Starbucks.
Но оставете бизнеса настрана – наричан Изумрудения град заради чистите води и зелените гори, от които е заобиколен, Сиатъл е и един от най-значимите от музикална гледна точка градове в света. Не само че там възникна гръндж музиката, но в неговите джаз клубове са стартирали кариерите на Рей Чарлс, Куинси Джоунс а изтънченият, интелектуален имидж го прави едно от емблематичните места за заснемане на телевизионна и кинопродукция, редом до Ню Йорк, Чикаго и Сан Франциско. Кулата Космическата игла е сред символите на САЩ и ще я видите често в различни сериали, а и в „Любовни квартири“ (Singles, 1992), в който героите ходеха да слушат в клубове на живо все още слабо известни банди като „Пърл Джем“, „Алис ин Чейнс“ и „Саундгардън“.
Заради влажния климат и честите валежи Сиатъл винаги изглежда като току-що измит. Въздухът е чист, над 90% от електроенергията се добива от ВЕЦ-ове, а плаващите над залива Елиът облаци и мъгли напомнят за Сан Франциско. Влизането в града по пътя от летището е визуален шок – за пътуващия изглежда сякаш магистралата ще се забие в небостъргачите на сиатълското Сити.
Цените на хотелите в града са доста високи и ако търсите изгоден лукс, по-добре се ориентирайте към висококатегорийни хотели в предградията му като Редмонт и Белвю. Но дори и в центъра може да наемете апартамент изгодно през Airbnb.

Заради голямата отдалеченост от България проблемът си остава достигането до града – самолетният билет дотам и обратно излиза около €1000 на човек, а пътуването не е никак кратко. Ако летите директно, имайте предвид и часовата разлика – тя е сериозните 9 часа, така че помислете за по-дълъг престой, за да може да се аклиматизирате.
В Сиатъл има много неща за гледане, но входните такси в атракционите, музеите и други забележителности не са ниски. Затова купете пропуска Citypass, с който срещу $89 може да посетите четири от основните атракции плюс корабна разходка, която самостоятелно струва $50.
Космическата игла
Построена за Световното изложение през 1962 г., кулата прилича на космически кораб, поставен на кокили. Тя е висока 184 м, като в „летящата чиния“ се намира въртящ се ресторант, а над него има наблюдателна площадка, от която гледката на 360 градуса е невероятна. В момента кулата се реновира и ресторантът не работи, но се очаква през лятото да бъде отворен.

Крайбрежната улица
Разположена точно под стария център на града, на нея са останали кейовете, където някога са пристигали рибарските лодки. Сега там има малки рибни ресторантчета и магазинчета за сувенири. И двете не са за изпускане. Разходката ви ще премине и през Кей №59, на който е разположен известният Сиатълски аквариум, но съвсем спокойно може да го пропуснете, освен ако не сте с деца. Входът за възрастни е $30, които можете да похарчите за нещо по-разумно.
Но се качете на голямото виенско колело, високо повече от 50 метра, от което гледката над залива Елиът и градския център е зашеметяваща.
Музейните спирки
В Сиатълския музей на изкуствата ще видите както образци на съвременно американско изкуство, така и произведения от индианците, населявали някога района. Всеки първи вторник на месеца входът е безплатен.
Музеят на попкултурата е интересен дори и отвън – направен по проект на Франк Гери, той изглежда като халюцинация с лъскавия си, цветен корпус, който прилича на веещи се парчета метал. Вътре ще видите реквизит от кинохитове и клипове на легендарни музикални банди като „Нирвана“.
Ако сте почитател на екстравагантната архитектура, не пропускайте и Градската библиотека, чиято многоъгълна форма по проект на Рем Колхас често я включва както в класациите на най-оригиналните, така и на най-грозните сгради. Въпрос на настроение.

Пазарът „Пайк Плейс“
Няма как да го пропуснете – двуетажният закрит пазар, надвесен над залива Елиът, предлага свежа храна, зеленчуци и плодове, а ако сте наели апартамент и искате да спестите от парите за ресторант, може да купите прясно уловена сьомга и да я сготвите. Ще усетите разликата. Ако си падате по странностите, в съседна пресечка е и стената от дъвки, където жителите и посетителите на града са облепили фасадите на тясната уличка със своите, точно така, дъвки.
Площадът „Пайъниър“
Това е мястото, където са се установили първите заселници в града в средата на XIX век. Представлява чаровен квартал със стари сгради, който е включен в списъка с историческото и културното наследство на САЩ. Там се намира и небостъргачът „Смит Тауър“ (184 м), някога смятан за най-високата сграда на запад от река Мисисипи.
Музика за всички
Това е най-престижното място за артистични събития, като 2500-местната зала е и седалището на концертите на световноизвестния Сиатълски симфоничен оркестър. И не забравяйте за стотиците клубове, където може да слушате музика на живо от някоя от прохождащите музикални банди, която нищо чудно някой ден да се окаже следващата „Нирвана“. Между другото, на 8 август на стадиона „Сейфко Филд“ има концерт на „Пърл Джем“.
Текстът е публикуван в брой 12/2018 г. на списание „Икономист“, който може да купите в разпространителската мрежа. Вижте какво още може да прочетете в броя.